single

Filmowe oblicza Wiecznego Miasta – 7 filmów z Rzymem w tle

Rzym znany jako Wieczne Miasto stanowi znakomitą scenerię do wszelkiego typu produkcji filmowych. Od wieków inspirował artystów różnych dziedzin. W kwestii kinematografii, charakteryzuje się wyrazistością oraz oryginalnym stylem architektonicznym. To włoskie miasto znakomicie komponuje się z romansami, filmami przygodowymi oraz historycznymi. Oto siedem produkcji, w których miejscem akcji jest właśnie Rzym.

Słodkie życie (1960)

Wspaniały film, który poniekąd stanowi krytykę zdegenerowanej arystokracji. Widz poznaje wraz z Federico Fellinim miasto z końca lat 50. Trzeba przyznać, że to bardzo wyrazista produkcja, która zapisała się złotymi zgłoskami w świecie kinematografii. Legendarna scena pluskania się w Fontannie Di Trevi jest powszechnie znana, a słynne miejsce odwiedzają do dziś turyści, którzy chcą powtórzyć wyczyn ekranowego duetu.

Wielkie Piękno (2013)

Rzym w XXI wieku także jest powiązany z tematyką filmową. Paolo Sorrentino podbił serca widowni swoim obrazem, w którym miasto stawia na pierwszym planie. Wystawne przyjęcia, nocne życie oraz motywy religijne składają się w całość i stanowią o wizerunku Wiecznego Miasta. Klimat to niewątpliwie największy atut tego dzieła, a jego współtwórcą jest właśnie włoskie miasto.

filmy kręcone w Rzymie

Rzymskie wakacje (1953)

Gwiazdy kina, czyli Audrey Hepburn oraz Gregory Peck w stolicy Włoch? To musiało zwiastować bardzo dobry film z wieloma przygodami w tle. Księżniczka Anna oraz dziennikarz prasowy spędzają wakacje razem. We włoskim mieście tworzy się opowieść romantyczna, ale i humorystyczna. Akcja łączy się w zgrabną całość, a widz nie doświadcza tu powszechnego kiczu.

Zakochani w Rzymie (2012)

Kinematografia Woody'ego Allena jest bardzo bogata, a reżyser często portretuje miasta. Nikogo nie powinno zatem dziwić zwrócenie uwagi na Rzym. Luźne kino miłosne z mieszanką humoru oraz powagi. Zakochani w Rzymie to przede wszystkim piękna wizytówka dla Wiecznego Miasta. Chociaż autor miewał lepsze filmy, oddaje w pełni klimat tego niezwykłego miejsca.

Anioły i demony (2009)

Dan Brown to pisarz wyjątkowy, poruszający ciekawą i kontrowersyjną tematykę. Ekranizacja jego powieści przyjęła się z dużą aprobatą. Miejscem odkrywania całej intrygi jest właśnie Rzym. Wraz z Robertem Langdonem poznajemy tajemnice Watykanu oraz włoskiej stolicy. Przemierzamy liczne zabytki, które przybierają inne oblicze za dnia oraz nocą. Całość zaś jest tłem do filmu utrzymanego w mistycznym klimacie.

Rzymska wiosna Pani Stone (1961)

Wspólna podróż samolotem, śmierć męża oraz nowe życie we włoskiej stolicy. Te kwestie mogłyby w pełni oddać zarysy fabuły filmu, który powstał ponad pół wieku temu. Vivien Leigh jako starzejąca się aktorka nawiązuje romans w wiecznym mieście. Piękna sceneria dopełnia całą historię oraz jest synonimem wystawnego, ale i niebezpiecznie wciągającego nocnego życia.

Rzym (2005-2007)

Bardzo popularny temat historyczny, który doczekał się własnego serialu. Produkcja HBO posiada niebywały klimat, który da się odczuć w każdym odcinku. Dwa sezony zachwycają realizmem oraz intrygującą fabułą. Mamy tutaj brutalność, nagość oraz mroczny świat Imperium, które przez wiele setek lat było największym na świecie.