single

Czy warto kupić telewizor 4K?

Technologia rozwija się w oszałamiającym tempie, zmieniając w dużym stopniu nasze przyzwyczajenia oraz zwyczaje. Obecnie zaczyna się moda na nowe rozwiązania, które jeszcze kilka lat temu pozostawały poza zasięgiem przeciętnych ludzi. Przykładem mogą być telewizory 4K, które stają się coraz bardziej przystępne pod względem ceny. Przed ich zakupem warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy faktycznie taki telewizor jest przeznaczony dla nas.

Jeszcze niedawno najpopularniejszym rozwiązaniem były telewizory Full HD, czyli o rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli, wyróżniające się wielkością maksymalnie kilkudziesięciu cali. Obecnie jednak jest to już rynkowy standard i takie parametry nie robią na konsumentach wrażenia. Właśnie z tego powodu coraz więcej z nich zaczyna sięgać po telewizory 4K, dlatego też producenci stale obniżają ich ceny. Ekrany w tego rodzaju sprzęcie mogą wyświetlać cztery razy więcej pikseli niż Full HD, czyli wynosi 3840 na 2160.

Treści w 4K

Dzięki zastosowaniu wysokiej rozdzielczości, do widza trafia obraz w wyraźnie lepszej jakości. Różnica jest widoczna nawet gołym okiem przy oglądaniu filmu lub serialu. Dla osób, dla których jakość obrazu jest najistotniejszym czynnikiem, telewizory 4K są idealnym rozwiązaniem. Obecnie treści w rozdzielczości 4K mogą być pozyskane z wielu źródeł, na przykład z płyt Blu-ray. Telewizory takie są najczęściej wyposażone też w aplikacje zewnętrzne, takie jak na przykład Netflix, który w swojej ofercie posiada coraz więcej produkcji w 4K.

Taka rozdzielczość jednak nie jest przeznaczona jedynie do oglądania seriali czy filmów. Dobrym rozwiązaniem jest również telewizor 4K służący do grania w gry wideo. Na rynku pojawia się coraz więcej konsol, które oferują wsparcie dla takiego formatu, przez co bez problemu są w sanie przedstawić obraz renderowany w 4K. Do najpopularniejszych konsol z taką funkcją można zaliczyć PlayStation 4 Pro czy Xbox One X.

4k tv

Full HD czy 4K?

Warto wziąć pod uwagę, że obecnie wiele treści wciąż dostępnych jest jedynie w niższej rozdzielczości. Korzystając z tradycyjnej telewizji musimy liczyć się z tym, że nie każdy kanał możemy oglądać w 4K, jednak dobrze dobrany sprzęt jest w stanie poprawić cyfrowo obraz o niższej rozdzielczości, co pozytywnie wpływa na jakość oglądanego przez nas obrazu. Obecnie pojawia się coraz więcej treści w wysokiej rozdzielczości, co z czasem może stać się nowym standardem, dlatego warto jest się przygotować.

Dodatkowe funkcje

Niektóre telewizory 4K są również wyposażone we wsparcie w technologię HDR, która pozwala osiągnąć wyższy kontrast oraz lepsze odwzorowanie kolorów. Jest to bardzo ważne, ponieważ może w dużym stopniu wpłynąć na nasze odczucia oraz komfort z oglądania.

Podsumowanie

Z roku na rok nowa technologia zaczyna wypierać starą. Obecnie zakup telewizora 4K jest dobrym pomysłem oraz rozwiązaniem przyszłościowym. W taki sposób nowy sprzęt może nam z powodzeniem służyć przez długie lata, oferując jakość oraz komfort z użytkowania na najwyższym możliwym poziomie.