single

Przewodnik po Oscarach

W Dolby Theatre, w Hollywood, odbędzie się tegoroczna gala oscarowa (noc z 4. na 5. marca). Statuetki będą wręczane po raz 90 w historii. Uroczystość zostanie poprowadzona zaś przez Jimmy'ego Kimmela. Oto garść informacji na temat nominowanych.

Oscary 2018 – nominowani w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa i najlepszy aktor pierwszoplanowy

Kolejną nominacje otrzymała Meryl Streep, która w przeszłości zdobyła już 3 statuetki Jeśli znowu zdobędzie nagrodę dla najlepszej aktorki (za rolę w filmie „Czwarta władza”), dorówna Katharine Hepburn. Jej rywalkami są: Frances McDormand („Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri”), Margot Robbie („Jestem najlepsza. Ja, Tonya”), Sally Hawkins („Kształt wody”) i Saoirse Ronan („Lady Bird”).

Jeśli chodzi o mężczyzn, nominację otrzymał między innymi kończący karierę Daniel Day-Lewis (za kreację w filmie „Nić widmo”), który podobnie jak Meryl Streep ma na swoim koncie 3 statuetki. Jego rywalami w tej kategorii są: Timothée Chalamet („Tamte dni, tamte noce”), Daniel Kaluuya („Uciekaj!”), Gary Oldman („Czas mroku”) oraz Denzel Washington („Roman J. Israel, Esq”).

Oscary 2018 – nominacje w kategorii najlepszy film

Z całej stawki najwięcej nominacji ma na swoim koncie „Kształt wody” w reżyserii Guillermo del Toro - aż 13. Trzeba jednak zaznaczyć, że w przypadku Złotych Globów szans na nagrody było dokładnie tyle samo. Skończyło się finalnie tylko na dwóch statuetkach.

Oscary

Innym nominowanym filmem jest „Dunkierka” w reżyserii Christophera Nolana (łącznie 8 nominacji). Projekt od samego początku budził skrajne emocje. Zdecydowana większość twierdzi jednak, że film został wykonany naprawdę bardzo dobrze. „Dunkierka” ma bardzo duże szanse na zwycięstwo szczególnie w kategorii najlepsze zdjęcia.

„Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri” (w reżyserii Martina McDonagha) ma na swoim koncie 7 nominacji. O jedną mniej otrzymały takie propozycje, jak "Czas mroku" (w reżyserii Joe'a Wrighta) oraz "Nić widmo" Paula Thomasa Andersona.

Warto wspomnieć także o filmie Grety Gerwig, czyli „Lady Bird”. To dopiero 5 kobieta nominowana w tej kategorii w całej historii Oscarów.

Po 4 nominacje otrzymały takie projekcje, jak „Tamte dni, tamte noce” Luca Guadagnino i „Uciekaj” Jordana Peele.

Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że tylko 2 nominacje otrzymał film Stevena Spielberga pod tytułem „Czwarta władza”. Żadna z nich nie trafiła zaś do legendarnego reżysera.

 

Oscary 2018 – największe niespodzianki

Pewną niespodzianką jest nominacja do Oscara za reżyserię, którą otrzymał Christopher Nolan za film „Dunkierka”.

Doczekaliśmy się także nominacji dla platformy Netflix. Jej propozycje zaczęły bowiem spełniać konkursowe warunki. Jakie? Warto tutaj wspomnieć między innymi o tym, że film musi być wyświetlany na ogólnodostępnych pokazach kinnowych minimum przez tydzień, 3 razy dziennie. Co ciekawe jedna projekcja musi odbyć się pomiędzy 18:00, a 20:00. Minimum jedne pokaz powinien być zorganizowany w kinie znajdującym się w hrabstwie Los Angeles. Film „MudBound” otrzymał nominacje w takich kategoriach, jak najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsza aktorka drugoplanowa oraz najlepsza piosenka. Po raz pierwszy nominację otrzymał także reżyser czarnoskóry. To Jordan Peele za film „Get Out”.

Niespodzianką - ale bardzo miłą - jest nominacja dla pełnometrażowej animacji malarskiej w „Twój Vincent” (w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana).