single

ShowMax i nie tylko – do czego może się przydać Apple TV

Apple TV, czyli przystawka do telewizora, to zdecydowanie przydatny sprzęt dla wszystkich użytkowników urządzeń z logo nadgryzionego jabłka.  W ofercie Apple'a znalazło się urządzenie typu set-top box, które działa pod kontrolą zmodyfikowanej wersji systemu iOS o nazwie tvOS. Podłączane jest ono do telewizora i kontrolowane za pomocą pilota Apple Remote z płytką dotykową lub aplikacji mobilnej na iPhone'a, iPada lub Apple Watch. Co może dać nam takie rozwiązanie i jakie funkcje mogą się najbardziej przydać?

Bezprzewodowe przesyłanie obrazu z AirPlay

Jedną z podstawowych funkcji tvOS na Apple TV jest przesyłanie obrazu i dźwięku z innych urządzeń tej firmy prosto na telewizor. Bezprzewodowy protokół AirPlay służy do łatwego i wygodnego klonowania obrazu z iPhone'a, iPada czy Mac'a na ekran telewizora lub też przesyłu multimediów. W przypadku komputerów Apple TV, oprócz funkcji klonowania obrazu, może wygenerować też dodatkową przestrzeń roboczą.
Apple TV pozwoli także w wygodny sposób odtwarzać materiały wideo kupione lub wypożyczone z iTunes Store. Przystawkę docenią również osoby korzystające z odtwarzacza iTunes na komputerze Mac. Gdy jest on włączony i podpięty do sieci  Apple TV, można z poziomu przystawki przeglądać pełną bibliotekę filmów oraz seriali zgromadzonych na twardym dysku komputera i dowolnie je odtwarzać.

Najważniejsze w Apple TV – serwisy VOD

Przystawka podłączana do telewizora zazwyczaj jest wykorzystywana przede wszystkim do uzyskiwania łatwego dostępu do filmów i seriali. Apple TV oprócz dostępu do zasobów iTunes Store, zapewnia też wgląd do innych serwisów VOD. Na urządzeniu można zainstalować aplikacje takich usług jak YouTube, Netflix,a także polskiego serwisu ShowMax.
apple TV

Niestety nie wszyscy usługodawcy wideo na żądanie zdecydowali się na przygotowanie własnej aplikacji na Apple TV. Platformę wciąż omijają polskie serwisy takie jak Ipla i Player, jak również wielu zagranicznych dostawców np. Amazon Prime Videos i HBO GO. Brak Amazon Prime Videos jest zrozumiały, gdyż produkuje on Fire TV, czyli własną przystawkę do telewizora. Bolesny jest za to brak polskiej wersji HBO GO, mimo iż w Stanach Zjednoczonych HBO było partnerem Apple'a podczas debiutu Apple TV 4 generacji.

Gry i inne aplikacje na Apple TV

Aplikacje VOD to nie jedyne, co ma do zaoferowania sprzęt Apple'a, bowiem w tvOS znalazła się specjalna wersja App Store. Oferta nie jest jeszcze tak bogata jak w przypadku aplikacji na iOS, ale stale się powiększa. Na Apple TV można wygodnie przeglądać filmy umieszczone przez znajomych w serwisach społecznościowych, przepisy kulinarne lub oferty sklepów internetowych. W ofercie nie brak także gier, a niektóre z nich można obsługiwać również za pomocą pada. Aplikacje od producenta pozwalają też np. na odtwarzanie na głośnikach podłączonych do telewizora muzyki z Apple Music i podcastów oraz przeglądanie zdjęć z iCloud Photos Library.

Podsumowanie

Apple TV 4 generacji to z pewnością ciekawy i użyteczny sprzęt, jednak nie wszystkie jego możliwości można wykorzystać w Polsce. Przedstawione powyżej funkcje to jedynie wycinek tego, czym mogą cieszyć się użytkownicy w innych krajach. W Polsce nie skorzystamy np. z Siri obsługujące urządzenie głosem, a rodzimego rynku nie wspiera nowa aplikacja TV integrująca w jednym miejscu wiele serwisów VOD. Apple TV pomimo wszystkich ograniczeń nie jest dla Polaków całkiem bezużyteczne, a wsparcie dla AirPlay i iTunes Store jest trudne do przecenienia.