single

Czy warto zdecydować się na telewizję w samochodzie i w jaki sposób ją zainstalować?

Czy warto zdecydować się na telewizję w samochodzie i w jaki sposób ją zainstalować?

Jeszcze kilka lat temu wyświetlacz w samochodzie był kojarzony z luksusem, współcześnie jest to rozwiązanie popularne. Trzeba mieć na uwadze, że telewizja w samochodzie ograniczona jest do kanałów dostępnych w ramach cyfrowej telewizji naziemnej, ale bywa przydatna.

Tuner DVB-T

Część samochodów, głównie te z wyższego segmentu, posiada fabryczny wyświetlacz TV. Wówczas do odbioru telewizji wystarczy tuner DVB-T samochodowy. W specyfikacji należy zwrócić uwagę na zasilanie, które powinno być 12 V lub 24 V. W niektórych modelach samochodów umieszczono kolorowe wyświetlacze, które można wykorzystać do oglądania telewizji, podpinając instalację. Przydatne do tego będą fora internetowe dotyczące konkretnego modelu auta. Na ogólnych forach znajdziemy z kolei instrukcje dotyczące montażu tunera DVB-T. Najczęściej jest on montowany w bagażniku samochodowym, jednak na taki montaż trzeba poświęcić dużo czasu, aby poprowadzić kable i precyzyjnie je ukryć pod elementami wnętrza pojazdu. Nie zawsze jakość odbioru jest zadowalająca. Może przyczynić się do tego słabej jakości wyświetlacz.

odtwarzacz w samochodzie

Tablet z tunerem DVB-T

Innym rozwiązaniem jest zakup tabletu wyposażonego w tuner DVB-T. Nie jest to produkt popularny, stąd niewielki wybór. Rekomendowany jest tablet Manta MID710, który posiada ekran o rozdzielczości 800 x 480 pikseli. Pracę usprawnia dwurdzeniowy procesor i 512 MB RAM. Atutem jest wysuwana antena tunera, która pozwala na większy zasięg. Bateria w tablecie Manta MID710 powinna wystarczyć na 3 godziny ciągłego oglądania telewizji. Tablet to opłacalny wybór, gdyż może służyć on nie tylko w aucie. Inny tablet z tunerem DVB-T to polski produkt firmy Ferguson Regent TV7. To urządzenie ma lepsze parametry, zwłaszcza ekran IPS 7'' o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli oraz większą pamięć RAM 1 GB. Został on wyposażony nie tylko w tuner, ale także w nawigację samochodową wraz z darmową aktualizacją mapy Europy. Za ten mocniejszy tablet o lepszej jakości ekranu trzeba zapłacić niemal dwa razy więcej od modelu Manty. Do tabletu należy posiadać ładowarkę samochodową i uchwyt, aby przymocować urządzenie do szyby samochodowej. Te akcesoria także generują koszty.

Odtwarzacz DVD

Kolejne rozwiązanie do posiadania telewizji w samochodzie to przenośny odtwarzacz DVD, który może pełnić funkcję telewizora. Potrzebny będzie również tuner samochodowy DVB-T. To rozwiązanie dla pojazdów bez kolorowego wyświetlacza. Odtwarzacz DVD musi posiadać złącze umożliwiające podłączenie tunera, np. EURO (Scart). Trzeba się upewnić, czy złącze jest wejściowe i wyjściowe. Tanie (ok. 350 zł) przenośne odtwarzacze DVD oferuje firma VORDON. Otrzymujemy platformę do telewizji, a dodatkowo do gier.

Niezależnie od wybranej metody, wyposażenie auta w sprzęt do odtwarzania TV, jest świetnym rozwiązaniem, które sprawdza się zwłaszcza podczas długich podróży dla pasażerów, także dla dzieci do oglądania bajek, umilających czas.