single

Smart TV to nie tylko VOD – do czego może się jeszcze przydać?

Telewizory z systemami Smart TV 4K stają się popularniejsze. System operacyjny i sklep z aplikacjami dają możliwości wcześniej niedostępne. Serwisy wideo na żądanie to dopiero początek.
Smart TV to określenie telewizorów, które mają system operacyjny z możliwością instalowania w nim aplikacji i łączą się z internetem za pośrednictwem sieci. Smart TV to nie tylko klasyczna telewizja i wyświetlanie obrazu przesłanego do telewizora przez kabel HDMI. Smart TV daje więcej opcji niż odtwarzanie wideo z internetu.

Gry na telewizorze bez konsoli

Niektóre platformy Smart TV pozwalają na granie w gry. Zwykle obsługuje się je pilotem, ale to nie wszystko. Telewizory potrafią uruchomić gry znane z konsol i komputerów bez podpinania dodatkowego sprzętu. W ramach Smart TV można uzyskać dostęp do usługi z grami strumieniowanymi z chmury na ekran telewizora w czasie rzeczywistym. Potrzeba tylko bezprzewodowego pada.

Newsy i muzyka

Smart TV posiada wiele innych aplikacji, a systemy operacyjne potrafią wyświetlać przydatne informacje. Odbiorniki mogą włączać się np. rano o określonej godzinie i podawać przegląd najważniejszych wiadomości ze świata, wyświetlać wpisy z kalendarza oraz informacje pogodowe.

Model Smart TV to także odtwarzacz muzyki. Źródłem utworów mogą być serwisy streamingowe lub radia online. Wygodne rozwiązanie, gdy do telewizora podpięty jest sprzęt audio. Interfejs odtwarzacza można obsługiwać tym samym pilotem co telewizor.

technologia smart tv

Łączność z telefonem komórkowym

Wybrane modele telewizorów Smart TV można obsługiwać za pomocą aplikacji na smartfony. Wystarczy użyć wirtualnego pilota w telefonie, by zmienić kanał. Aplikacje producentów telewizorów pozwalają na wysyłanie na ekran treści prosto ze smartfona. Dzięki temu można obejrzeć wspólnie z rodziną np. zdjęcia bez konieczności ich uprzedniego zgrywania.

Smart TV nie tylko w telewizorze

Można wykorzystać platformy Smart TV niezależnie od rozwiązania dostarczonego przez producenta telewizora. Rozmaite przystawki sprawdzą się też świetnie jako uzupełnienie odbiornika starszej generacji, który nadal oferuje świetną jakość obrazu, ale nie posiada opcji instalowania aplikacji. Przykładami takich sprzętów są Google Chromecast i Apple TV.

Google Chromecast łączy się z internetem i odtwarza materiały przesłane z aplikacji obsługujących protokół Google Cast. Drugie z urządzeń najlepiej sprawdzi się u posiadaczy smartfonów i komputerów marki Apple. Funkcja AirPlay na Apple TV pozwala wygodnie przesyłać obraz i dźwięk bezpośrednio z innych sprzętów. Najnowsza generacja przystawki Apple ma dostęp do sklepu App Store.
Na rynku jest, kilka wiodących platform Smart TV
Samsung rozwija swoją w oparciu o system operacyjny Tizen. LG wykrozystało platrformę webOS. W telewizorach Sony jest Android TV, czyli system od Google'a.

Można do telewizora podłączyć komputer za pomocą kabla HDMI. Mało wygodne rozwiązanie. Lepiej sprawdzają się aplikacje instalowane bezpośrednio w odbiornikach. Większość to serwisy VOD, ale to nie koniec oferty.